Jdi na obsah Jdi na menu
 


STRÁŽ NA ODŘE

10. 5. 1997
STRÁŽ NA ODŘE
Cykloturistické putování turistů KČT Lysá hora Ostravice po trase Ostrava - Ratiboř - Opole - Wroclav - Otmuchovské jezera - Jeseník.
Termín akce : 1. - 5. května 1997
Účastníci : Hrubý Jiří, Hrubá Drahomíra, Wytrzens Osvald, Pavlíček Eduard a Mlýnek Dušan

Cestovní deník
1.5.1997
Sraz účastníků jízdy do Polska byl v 8,00 hodin u mostu M. Sýkory v Ostravě. Všichni výše uvedení se na start včas a střízliví dostavili a za doprovodu J. Doležala a P. Neuwertha jsme se vydali k hraničnímu přechodu do Bohumína. Po krátkém zdržení na hranici jsme pokračovali v cestě do vnitrozemí Polské republiky. Za silného protivětru a místy i deště jsme dorazili do Ratiboře, městu, které kdysi patřilo k České koruně a od roku 1740 Prusku. V poslední světové válce bylo město z 80% zničeno a po ní znovu vystavěno. Po krátkém občerstvení jsme pokračovali směrem na Kožle. Jeli jsme fádní rovinatou krajinou a vítr nám proklatě ztěžoval cestu. V Kožle jsme si pojezdili po městě, jelikož Oswald nás chtěl pozvat do hospody. K naší škodě a jeho radosti byla předmětná hospoda zavřená a tak ho to vyšlo lacino. Oswald se zastavil u příbuzných a my ostatní jsme jeli dál s úmyslem najít si místo k bivakování. Hlavy jsme složili před Krapkovicemi, v lužním lese na břehu Odry. Po přípravě večeře jsme bezproblémově usnuli. Ujeli jsme 120 km.
2. 5. 1997
Vstávali jsme v 6,00 hodin ráno a po snídaní jsme jeli dál směrem na Opole. V městě jsme si udělali zastávku na nákup potravin a krátkou prohlídku. Zde mělo rovněž proběhnout setkání s Oswaldem, který spal u příbuzných. Jelikož jsme se jmenovaného nemohli dočkat, pokračovali jsme dále v cestě sami. Zastavili jsme se k prohlídce skanzenu vesnických staveb (obdoba Rožnova) a tu nás dostihl již zmíněný O. Wytrzens. Společně jsme dojeli do města Brzeg, kde v zámku je muzeum slezských Piastovců. To už bylo proklatě horko, ale vítr foukal pořád. V odpoledním pařáku jsme se přiblížili k Wroclavi a 15 km před městem jsme k noclehu spočinuli v borovém háji. Ujeto 130 km.
3. 5. 1997
Brzy dopoledne jme dorazili do metropole dolního Slezska - Wroclavi. Doufali jsme, že doplníme naši zásobu potravin, ale obchody byly uzavřeny v důsledku státního svátku. Prohlídli jsme si historické centrum města, které v létech 1335 - 1742 patřilo k České koruně a za krásného počasí, s větrem v zádech, jsme ujížděli k Otmuchovským jezerům. Cestou jsme udělali několik zastávek pro doplnění tekutin a po večeři v rybářské restauraci, kde jsme si dali smaženého pstruha, jsme si ustlali v blízkém lese. Ujeto 110 km .
4. 5. 1997
Poslední den našeho putování jsme věnovali objíždce Otmuchovského jezera, které vzniklo přehrazením toku Kladské Nisy (v l. 1928 - 33) a jeho plocha činí 23 km kubických. Po prohlídce okresního města Nysy a několika občerstvovacích zastávkách jsme se utábořili na břehu řeky. Podvečer jsme věnovali přípravě večeře a po setmění jsme šli spát. Na kole ujeto 90 km.
5.5. 1997
Po budíčku následovala cesta k hraničnímu přechodu Bílý Potok a přes Javorník jsme dorazili k cílí naší cesty, do Jeseníku. Po občerstvení v restauraci jsme nasedli na vlak a rozjeli se k domovu.
Epilog
Akce proběhla bez mimořádných událostí a nikdo z účastníků nevyjádřil nespokojenost. Celkem jsme ujeli 450 km a 4-denním pobytem v Polské republice účastníci splnili jednu s podmínek pro udělení Mezinárodního turistického odznaku.
Zpracoval: Dušan Mlýnek - Šaman
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář